Rumunia - wiza, ambasady, przepisyBukareszt
Wiza, przepisy wjazdoweObywatele polscy mogą wjeżdżać do Rumunii i przebywać w niej przez 90 dni, liczonych w ciągu 6 miesięcy od daty pierwszego wjazdu, oraz przejeżdżać tranzytem przez terytorium tego kraju na podstawie paszportów lub dowodów osobistych. Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Informacje dla kierowcówMiędzynarodowe prawo jazdy nie jest obowiązkowe. Bardzo dotkliwe jest dla kierowców dopuszczone rumuńskim prawem wewnętrznym zatrzymywanie przez policję drogową prawa jazdy. Szczegółowe informacje o trybie odzyskiwania prawa jazdy znajdują się na stronie internetowej Ambasady RP w Bukareszcie (dział „Informacje konsularne” > „Problematyka konsularna” > „Aktualności”) Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu jest zabronione. Kierowcy powinni szczególnie uważać na odcinkach, gdzie prowadzone są roboty drogowe, gdyż są one na ogół słabo oznakowane; mogą powodować znaczne utrudnienie dla ruchu w ciągu dnia i zagrożenie w nocy.
Obowiązują opłaty drogowe (winiety) dla wszystkich pojazdów. Najlepiej wykupić je na przejściu granicznym, np. na stacjach benzynowych PETROM. Wykaz aktualnych cen winiet jest dostępny na stronie Ambasady RP w Bukareszcie.
Podróżowanie po krajuNie ma ograniczeń. Stan techniczny rumuńskich szlaków tranzytowych jest dobry, choć mogą wystąpić lokalne utrudnienia spowodowane np. robotami drogowymi (informacje o utrudnieniach znajdują się na stronie Ambasady). Podróżowanie po zmroku wiąże się jednak z dużym ryzykiem. Po drogach, także tranzytowych, poruszają się nieoświetlone furmanki i rowerzyści. Na pasach ruchu parkowane są nieoświetlone pojazdy. Na terenach wiejskich drogami przemieszcza się na pastwiska bydło, często samopas. W razie awarii lub uszkodzenia samochodu trzeba się liczyć ze znacznymi trudnościami w uzyskaniu wyspecjalizowanej pomocy technicznej (brak części zamiennych, wysokie ceny usług nie idące w parze z ich jakością). Ze względu na specyfikę gór w Rumunii – ogromne przestrzenie, słabe zaludnienie, zmienność pogody – należy przestrzegać zasad bezpiecznej turystyki górskiej (wędrówki tylko oznakowanymi szlakami, wpisy do schroniskowej książki wyjść lub powiadamianie osób najbliższych o planowanej trasie przejścia, ekwipunek dostosowany do pory roku i skali trudności trasy). Przepisy celneOsoby fizyczne oraz osoby fizyczne reprezentujące osoby prawne mogą wwieźć lub wywieźć kwoty o równowartości do 10 tys. EUR (kwotę 10 tys. EUR i wyższą należy deklarować przy wjeździe lub wyjeździe). Restrykcje celne nie odbiegają od ogólnie przyjętych. BezpieczeństwoNie występuje szczególne zagrożenie przestępczością, należy jednak zachować ostrożność w dużych miastach (okolice dworców kolejowych, placów targowych, środki komunikacji miejskiej), gdzie często zdarzają się kradzieże kieszonkowe dokonywane także przez dzieci, oraz na obwodnicach aglomeracji, zwłaszcza w okolicach przejazdów kolejowych. Odnotowuje się kradzieże towarów przewożonych transportem samochodowym. Istotnym utrudnieniem w przypadku kontaktu z policją są kłopoty ze znalezieniem miejscowych tłumaczy języka polskiego, niezbędnych do przeprowadzenia czynności dochodzeniowych. Przydatne informacje• Orientacyjne godziny otwarcia sklepów: sklepy spożywcze 8.00–18.00 (w soboty 8.00–14.00); inne sklepy – 10.00–19.00 (w soboty 10.00–14.00); niektóre sklepy, zwłaszcza super- i hipermarkety, są otwarte także w niedziele.
• Większość urzędów rumuńskich pracuje w godzinach 8.00–16.00, jednakże interesanci przyjmowani są z reguły przez 4 dni w tygodniu w różnych godzinach, w zależności od urzędu.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polskie placówki dyplomatyczne Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)Ambasada Rumuniiul. Chopina 10, 00-559 Warszawa tel.: (0-22) 628 31 56; fax: (0-22) 628 52 64, 628 93 78 e-mail: embassy@roembassy.com.plWydział Konsularny:tel.: (0-22) 621 59 83 Wydział Ekonomiczny:tel.: (0-22) 628 33 00 |
|